Ροζ φύλλο για τη Νίκη στην 3η αγωνιστική του Κυπέλλου

Για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, σήμερα το απόγευμα στο κλειστό του ΕΑΚ, η Νίκη Βόλου επιβλήθηκε 60-48 της Ανάληψης και πήρε την πρώτη θέση, ενώ συνεχίζουν στην επόμενη φάση και οι δύο βολιώτικες ομάδες.
Το ματς ήταν κακό από πλευράς θεάματος, με μεγάλη αστοχία εκατέρωθεν, ενώ για τη Νίκη, στο 3ο μόλις λεπτό, αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο Καραγιώργος για εξύβριση του διαιτητή, όπως ανέφερε ο ρέφερι. Το κενό του έμπειρου γκαρντ αναπλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο ο πλέι μέικερ Τζίνης, ο οποίος οργάνωσε το παιχνίδι των "κυανόλευκων" αλλά παράλληλα ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους. Παρά την αστοχία -είναι χαρακτηριστικό ότι η Νίκη είχε 15 στις 32 ελεύθερες βολές- και τις απουσίες, το συγκρότημα του Σπύρου Στρατίκη έφθασε στο ροζ φύλλο αγώνος με επιμέρους 8-16 στην τελευταία περίοδο.

Δεκάλεπτα: 13-14, 8-12, 19-18, 8-16
Ανάληψη (Βλιώρας): Ίλτζογλου 11 (3), Συλεόπουλος 23, Γαλανάκης 1, Κοντάκης 7 (2), Ντίκας 21, Φωτιάδης 5, Τσακιρόπουλος, Λουκίδης.
Νίκη Βόλου (Στρατίκης-Τσιριγωτάκης): Τζίνης 21 (1), Καραγιώργος 3 (1), Καραμανλής 7 (1), Καρπέτης 2, Μουχάρεμ, Χρηστομάνος, Τσαβές 4, Μαυροφώτης 2, Τάσσος 8, Κέτουλας 5, Τοκατλίδης 7.