Ήττα για τους Νέους Αθλητές

Oι Νέοι Αθλητές Νίκης προέβαλαν αντίσταση στον Εθνικό Λάρισας μετά το κακό πρώτο ημίχρονο, κάλυψαν μεγάλο μέρος της διαφοράς αλλά δεν απέφυγαν την εντός έδρας ήττα με σκορ 59-72.

Οι Λαρισαίοι μπήκαν φουριόζοι και πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά στο +20 μόλις στο 13ο λεπτό (14-34) με τον Κρικώνη να έχει σημειώσει ήδη 20 πόντους! Η διαφορά ανέβηκε μέχρι το +22 (21-43 στο 17’) και το ημίχρονο έκλεισε στο 27-45. Στην τρίτη περίοδο όμως το σκηνικό άλλαξε και οι Νέοι Αθλητές με αντεπίθεση διαρκείας, έκλεισαν την ψαλίδα. Με όπλο τον ενθουσιασμό και πίεση σε όλο το γήπεδο, ανάγκασαν τους Λαρισαίους σε συνεχή λάθη και η διαφορά έπεσε στους 5 (46-51) λίγο πριν κλείσει το δεκάλεπτο. Ο Εθνικός με τρίποντα των Κορομηλά, Κρικώνη και Χαχόπουλου έστειλε εκ νέου τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με τον Δήμο να ...τελειώνει το παιχνίδι με 9 συνεχόμενους πόντους ως τη λήξη της αναμέτρησης. Από τους Νέους Αθλητές ξεχώρισε ο ταλαντούχος 15χρονος Σούλης (13π με 3 τρίποντα, ο οποίος την Τρίτη θα βρεθεί στη Θεσσαλονίκη για προπόνηση του κλιμακίου Βορρά της εθνικής Παμπαίδων.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 27-45, 46-53, 59-72.