Πρώτο βήμα για τη Νίκη, 73-80 τον Γ.Σ. Βόλου

Ο Τσώλης μαρκάρει τον Σουλιώτη στο σημερινό ματς του Β. Παρασκευόπουλος Ο Τσώλης μαρκάρει τον Σουλιώτη στο σημερινό ματς του Β. Παρασκευόπουλος

Το πρώτο αλλά το πλέον καθοριστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στα πλέι οφ της Α1 ΕΣΚΑΘ έκανε σήμερα η Νίκη στο άνοιγμα της αυλαίας του μίνι πρωταθλήματος, αφού επικράτησε με 73-80 του Γ.Σ. Βόλου στο Β. Παρασκευόπουλος. Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα έκανε εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο με 13-25, χτίζοντας στο ημίχρονο μία διαφορά 14 πόντων (32-46), την οποία υπερασπίστηκε, έστω κι αν ο Γ.Σ. Βόλου μείωσε μέχρι και στους τρεις στα 38’’ (73-76), χωρίς όμως συνέχεια.

Μπορεί η Νίκη να προηγήθηκε αρχικά με 3-8 στο 2.30’, αλλά ο Γυμναστικός με επιμέρους σκορ 12-4 μέχρι το 6’ έφτασε στο 15-12, για να ισοφαρίσουν με τρίποντο του Μπόγδανου οι κυανόλευκοι σε 15-15 στο 6.30’. Η Νίκη ολοκλήρωσε μάλιστα με άλλους τέσσερις αναπάντητους πόντους σερί 0-7, κάνοντας το 15-19, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 19-21, με τον Μαυροφώτη να κόβει τον νεαρό Ντάκη στην τελευταία επίθεση του Γυμναστικού.

Με τέσσερις πόντους του Τσεβά στην αρχή της δεύτερης περιόδου έγινε το 19-25, ενώ η διαφορά των έξι πόντων διατηρήθηκε μέχρι και στο 14’ (23-29), αλλά το 17’ 27-33, ενώ η Νίκη στο 18’ ανάγκασε τον Γιώργο Κοσμάτο να πάρει τάιμ άουτ, αφού είχε φτάσει τη διαφορά στο +9 (30-39) με επιθετικό κρεσέντο του Μπόγδανου. Μετά το 32-41 ο Μπόγδανος στα 45’’ συνέχισε τον … χαβά του και με τρίποντο έγραψε το 32-44, για να τελειώσει το πρώτο μέρος με τους φιλοξενούμενους στο +14 (32-46).

Μάλιστα η Νίκη έκανε το 32-48, με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, κι αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (+16). Στη συνέχεια ο Γ.Σ. Βόλου έκανε προσπάθεια να μειώσει και μέχρι το 27’ με τρίποντο του Κωστούλα είχε δώσει μονοψήφια τιμή στη διαφορά (46-55, +9 υπέρ της Νίκης).

Με γκολ-φάουλ του Ζαρογιάννη στο 1.24’ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πλησίασαν λίγο περισσότερο (51-59), ενώ το +8 επαναλήφθηκε με τρίποντο του Τσαπραΐλη στα 50’’ (54-62). Όμως ο Τσώλης με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 54-65 στο 30’.

Η Νίκη στα πρώτα τρία λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου δεν απειλούνταν (56-69 με μακρινό δίποντο του Μαυροφώτη στα 7.20’ πριν το τέλος), αλλά με Καλογερόπουλο, Κωστούλα και Ζαρογιάννη ο Γ.Σ. Βόλου έκανε στα 5.58’ το 62-69.

Στα 4.35’ ο Γιωτόπουλος με τρίποντο σημείωσε τα 62-72, αλλά με ευστοχία από τη γραμμή των βολών Ζαρογιάννης και Τσαπραΐλης και γκολ-φάουλ του πρώτου στο 1.50’ (ενδιαμέσα σκόραρε ο Τσαβές), το σκορ έγινε 69-74.

Ο Παπούλιας έδωσε τη λύση στο 1.35’ (69-76) με τζαμπ σουτ, ο Καλογερόπουλος απάντησε στα 38’’ (71-76) και ο ίδιος έδωσε το δικαίωμα στον Ζήση μετά από κλέψιμό του στον Γιωτόπουλο να φύγει στον αιφνιδιασμό και να μειώσει στους τρεις (73-76).

Στα 18’’ ο Τσαπραΐλης έκανε φάουλ όχι σε σουτ στον Παπούλια, αλλά οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν πέντε και ο πλέι-μέικερ της Νίκης με βολές έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του (73-78). Ακολούθησε air-ball σε τρίποντο του Τσαπραΐλη και εύστοχο δίποντο του Γιωτόπουλο στα 3’’, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 73-80.

Στο άλλο ματς είχαμε Ίκαροι Τρικάλων-Γ.Σ. Σοφάδων 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 32-46, 54-65, 73-80

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 8 (1), Καλογερόπουλος 11 (1), Τσαπραΐλης 11 (1), Ζήσης 7 (1), Σουλιώτης 6 (2), Χρηστομάνος 5, Παυλόπουλος 4, Τσίρος, Κουρουπάκης, Ντάκης 2, Ζαρογιάννης 19

ΝΙΚΗ Β. (Πρέκας-Τσιριγωτάκης): Τζίνης 2, Κοντογιάννης, Γεωργαντάς, Παπούλιας 19, Γιωτόπουλος 3 (1), Μπόγδανος 22 (4), Τσαβές 10, Βλήτσιος 2, Τσώλης 14 (2), Διγενής 6, Μαυροφώτης 2