Πανηγύρισε στην παράταση η Νίκη, 76-75 τους Ικάρους Τρικάλων

Με έναν εκπληκτικό Μπόγδανο, που τελείωσε το ματς με 31 πόντους, η Νίκη κατόρθωσε να κερδίσει στην παράταση τους Ικάρους Τρικάλων με 76-75 μετά το 67-67 της κανονικής διάρκειας στο κλειστό της Νέας Ιωνίας σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ και να κάνει το δύο στα δύο στη διαδικασία των πλέι οφ της Α1 ΕΣΚΑΘ. Μεγάλη ήταν η βοήθεια των περίπου 500 φιλάθλων, που έκαναν καμίνι το γήπεδο και έδωσαν μεγάλη ώθηση στους παίκτες.

Το πρώτο μέρος

Την πρώτη αξιόλογη διαφορά η Νίκη την πήρε στα 3.22’ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, η οποία ήταν της τάξεως των έξι πόντων με ολοκλήρωση αιφνιδιασμού από τον Μπόγδανο (15-9). Ο ίδιος μετά τη μείωση σε 15-13 έκανε το 17-13, ενώ το +4 επαναλήφθηκε με βολές πάλι του Μπόγδανου (19-15). Αυτό ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο πάντως ήταν εφιαλτικό για τους Βολιώτες, οι οποίοι πέτυχαν 15 πόντους και δέχθηκαν 26 λόγω της μεγάλης ευστοχίας των αντιπάλων τους έξω από τα 6.75.

Στα 8.17’’ πριν το ημίχρονο με τρίποντο του Φούντα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 21-22, αλλά αμέσως απάντησε ο Παπούλιας με δίποντο και ο Μπόγδανος με μία στις δύο βολές (24-22 στα 7.34’). Στα 6.33’ με καλάθι του Καλλιάρα ολοκληρώθηκε μίνι σερί 0-4 (24-26), που ανάγκασε τον Λάμπρο Πρέκα να πάρει τάιμ-άουτ.

Στο 14’ οι Τρικαλινοί πήγαν στο +4 (24-28), ενώ στα 5.23’ το νέο τρίποντο του Φούντα χτύπησε … καμπανάκι για τη Νίκη (24-31). Ο Βλήτσιος μείωσε σε 26-31 μετά από ασίστ του Μπόγδανου, ο οποίος έχασε στη συνέχεια δύο βολές.

Με βόμβα τριών πόντων του Νικολούσου στα 4.20’ οι Ίκαροι έγραψαν το 26-34, ενώ ο Παπανδρέου στα 3.15’ με μακρινό δίποντο έφερε ακόμη μεγαλύτερη ανησυχία (26-36) στους γηπεδούχους, που υπολείπονταν πλέον 10 πόντους.

Στα 2.21’ ο Παπούλιας έδωσε μία λύση (28-36) και ο ίδιος στο 1.56’ ήταν εύστοχος από τη γραμμή (30-36). Ο Φούντας στο 1.40’ με νέο τρίποντο «σκότωσε» ξανά τη Νίκη (30-39), στα 1.19’ ο Τσαβές σημείωσε το 32-39, ο Καλλιάρας στην επόμενη επίθεση το 32-41, για να διαμορφωθεί το 34-41 του πρώτου 20λεπτου με κλέψιμο του Μπόγδανου στην άμυνα και λέι απ του ίδιου μετά από coast to coast, με τον 42χρονο άσο να δείχνει ότι παίζει μόνος του αυτό το διάστημα.

Το τρίτο δεκάλεπτο

Με τρίποντο του Μπόγδανου ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, ενώ οι γηπεδούχοι σκόραραν και με τους Τσώλη, Παπούλια και Βλήτσιο στη συνέχεια, με συνέπεια το σκορ να είναι  στα 7.20’ στο 43-45.

Στα 6.48’ ο Μπόγδανος έφερε το ματς στα ίσια και το κλειστό της Νέας Ιωνίας πήρε φωτιά (45-45). Η καλή αρχή στην επανάληψη είχε γίνει και η Νίκη είχε ανακτήσει και το ψυχολογικό προβάδισμα, ενώ ανέκτησε και το προβάδισμα στο σκορ στο 24’ μετά από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Τσαβέ (47-45).

Ο σμολ φόργουορντ της Νίκης στα 5.49’ με 2/2 από τη γραμμή των βολών επέτρεψε στην ομάδα του να κάνει το 49-45. Ακολούθησε ένα διάστημα άνω των τριών λεπτών χωρίς πόντο και για τις δύο ομάδες, για να έρθει με φόλοου ο Γιωτόπουλος να γράψει στα 2.25’ το 51-45.

Στα 2.15’ ο Νικολούσος μείωσε στους τέσσερις με βολές (51-47) και ο Αργύρης ακόμη περισσότερο στο 39’ (51-49), αλλά ο Μαυροφώτης βρήκε τον τρόπο να ξαναδώσει αέρα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους και στα 17’.4’’ ο Παπούλιας μετά από εκπληκτική ασίστ του Μπόγδανου έβαλε το καλάθι, πήρε και το φάουλ και ευστόχησε στη βολή, διαμορφώνοντας το 56-49 της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο

Μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καλλιάρα και Μαυροφώτη, ήρθε το τρίποντο του Αργύρη (58-54), αλλά κι αυτό του αριστερόχειρα Λιβιτσάνου με ταμπλό στα 7.52’ πριν το τέλος, για να γίνει έτσι το 58-57, με συνέπεια ο Λάμπρος Πρέκας να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ, αφού το ματς ξανάγινε ντέρμπι. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Νίκη δέχθηκε μέσα σε δύο λεπτά οκτώ πόντους, όσους είχε δεχθεί σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Παπούλιας, δίνοντας πολύ ύψος στο λέι απ και ο Λιβιτσάνος μόνος κάτω από το καλάθι στα 6.30’ συνετέλεσαν, ώστε να παραμείνει το +1 (60-59), ενώ ο Καλλιάρας στα 5.37’ ξανάδωσε προβάδισμα στους Ικάρους (60-61) μετά από ώρα (από το 23’ του αγώνα), αλλά όχι για πολύ, αφού στα 5.07’ ο Παπούλιας έγραψε το 62-61.

Παπανδρέου στο 36’, Μπόγδανος με 2/2 βολές στα 3.40’ από τη λήξη και Τσώλης με τρίποντο στα 2.58’ έφεραν το 67-63 για τη Νίκη και το τάιμ άουτ για τους Ίκαρους.   Στα 51’’ η μπάλα βγήκε καθαρά από παίκτη των Ικάρων, αλλά οι διαιτητές δεν την έδωσαν στη Νίκη, με συνέπεια με την επαναφορά στα 49’’ ο Καλλιάρας να πετύχει το 67-65.

Στα 11’’ ο Παπούλιας έκανε air ball, ενώ στα 6’’ ο Τσώλης σταμάτησε τον αιφνιδιασμό των Τρικαλινών με φάουλ, αφού η Νίκη είχε μόλις τρία μέχρι τότε και οι φιλοξενούμενοι δε θα εκτελούσαν βολές. Ωστόσο, ο Καλλιάρας με διείσδυση και λέι απ ισοφάρισε στο 1’.5’’, με συνέπεια το παιχνίδι να πάει στην παράταση (67-67).

Η παράταση

Μπόγδανος με δίποντο και Αργύρης με τρίποντο ήταν οι πρώτοι που σκόραραν στον έξτρα χρόνο (69-70), ενώ πάλι ο Μπόγδανος, ενώ υπολείπονταν 3.03’ επέτρεψε στη Νίκη να ξαναπάρει την πρωτοπορία, αλλά δε σταμάτησε εκεί, αφού στα 2.23’ με τρίποντο της έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (74-70). Στην επίθεση των Ικάρων ο 42χρονος άσος έκλεψε, πριν η μπάλα φτάσει στον Καλλιάρα, αλλά η βολιώτικη ομάδα έχασε τρεις συνεχόμενες φορές την ευκαιρία να τελειώσει το ματς.

Αυτό το πλήρωσε με καλάθι του Λιβιτσάνου στα 1.13’ (74-72), αλλά ο Μπόγδανος στα 55'' πήρε το φάουλ και στήθηκε στη γραμμή, όντας εύστοχος μόνο στη μία βολή (75-72). Στα 34’’ ο Νικολούσος ισοφάρισε με σούτ έξω από τα 6.75 σε 75-75, αλλά ο Αργύρης στα 14’.6’’ υπέπεσε σε καθαρό φάουλ στον Μπόγδανο πάνω στο τρίποντο, που έβαλε μόνο τη μία από τις τρεις βολές. Ωστόσο αυτή αποδείχθηκε αρκετή για την κατάκτηση του ροζ φύλλου, αφού στα 3’’ (οι Ίκαροι άργησαν χαρακτηριστικά να εκδηλώσουν επίθεση) ο Αργύρης υπό πίεση έκανε air ball στο τρίποντο και η μπάλα έμεινε στα χέρια των γηπεδούχων, που πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στα πλέι οφ με 76-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-41, 56-49, 67-67 (κ.α.), 76-75 (παρ.)

ΝΙΚΗ Β. (Πρέκας): Τζίνης, Παπούλιας 17, Γιωτόπουλος 2, Μπόγδανος 31 (2), Τσαβές 6, Βλήτσιος 7, Τσώλης 9 (1), Διγενής, Μαυροφώτης 4.
ΙΚΑΡΟΙ ΤΡ. (Σδράκας): Παπανδρέου 4, Φούντας 11(3), Μεξής 8, Κολότσιος, Λιβιτσάνος 10(2), Μπαρμπαρούσης, Τζιάννης, Αργύρης 10 (2), Μπαλωμένος, Καλλιάρας 19, Νικολούσιος 13 (3).