Καλύτερος ο Ολυμπιακός Β., πήρε το διπλό με 66-77 στο ντέρμπι

Φάση από το σημερινό ματς με τον Ζαρογιάννη να σουτάρει Φάση από το σημερινό ματς με τον Ζαρογιάννη να σουτάρει

Σημαντική, αφού αποκτά όσο κι αν είναι νωρίς, ένα σοβαρό προβάδισμα για την πρωτιά του 1ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου μέσα στο Β. Παρασκευόπουλος κόντρα στον γηπεδούχου Γ.Σ. Βόλου με 66-77 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος, διάστημα κατά το οποίο πέτυχαν δώδεκα παραπάνω πόντους και επικράτησαν δίκαια. Η ομάδα των Βλιώρα-Γκουγκουτούδη στηρίχθηκε ιδιαίτερα στους Παπούλια και Βλιώρα, οι οποίοι δε βγήκαν καθόλου από το παρκέ και πέτυχαν μαζί τους 40 από τους 66 πόντους των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι είχαν θέμα μέσα στη ρακέτα, αφού δέχθηκαν πολλούς πόντους τόσο από τον Μπόγδανο, όπως σημειώσαμε, όσο και από τον Παρασκευά, ενώ κατάφεραν, χωρίς αντίκρισμα όμως να περιορίσουν αισθητά τον Καραγεώργο, που είχε οκτώ πόντους κι απ’ αυτούς τους πέντε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Γ.Σ. Βόλου έβαλε πέντε παραπάνω πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέτρεψε το εις βάρος του 14-18 στο 10’, προηγούμενος στο ημίχρονο με 40-39, στηριζόμενος αυτό το διάστημα στους Ζαρογιάννη, Κωστούλα και Ζήση, που έβαλε τότε τα δύο του τρίποντα.

Ωστόσο, σημαντικό ήταν ότι δεν μπόρεσε να σκοράρει ένα από τα βασικά όπλα της ομάδας,  Παυλόπουλος, που είχε 0/4 δίποντα και 0/1 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός Βόλου έβαλε τις βάσεις της νίκης του, αφού με 3/3 τρίποντα του Παπούλια και ένα του Αλεξίου πήρε μία διαφορά στο 30 επτά πόντων (53-60), την οποία αύξησε στο τέλος στους 11, συνεχίζοντας να έχει τον έλεγχο του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-39, 53-60, 66-77

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 13 (2), Καλογερόπουλος 12 (2), Ζούρης, Ζήσης 12 (2), Σουλιώτης, Χρηστομάνος 5 (1), Παυλόπουλος, Τσίρος 7 (1), Σιδερής 2, Κουρουπάκης, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 13 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 8 (1), Ίλτσογλου 9, Παπούλιας 21 (3), Αλεξίου 3 (1), Τζήμας, Μπόγδανος 19 (2), Παρασκευάς 15, Λουλούδης 2, Ανασταστασόπουλος

Last modified onSunday, 19 November 2017 01:15