Το πιο σημαντικό βήμα για τον Ολυμπιακό Β., 83-91 τον Γ.Σ.Β.

Ο Παπούλιας με αντίπαλο τον Παλάσκα Ο Παπούλιας με αντίπαλο τον Παλάσκα

Ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε στο κατάμεστο "Βάκης Παρασκευόπουλος" σε αγωνιώδες ματς τον Γυμναστικό Σύλλογο Βόλου με 91-83, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι-οφ ανόδου της Α1 ΕΣΚΑΘ κι έκανε το πιο σημαντικό βήμα για τον προβιβασμό του στη Γ' Εθνική, όντας πλέον μόνος πρώτος στην κατάταξη. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με εννιά πόντους (18-27). Ο Γυμναστικός, όμως, ισορρόπησε το παιχνίδι στη συνέχεια κι έδειξε πως μπορεί να φανεί ανταγωνιστικός. Με επιμέρους σκορ 19-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το ημίχρονο ως προς τη διαφορά (37-46 στο ημίχρονο)

Οι γηπεδούχοι, στην επανάληψη πατούσαν πολύ καλύτερα στο παρκέ, δημιουργώντας ένα 12-3 επιμέρους σκορ υπέρ τους στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ισοφαρίζοντας (49-49). Μάλιστα στο 26', το εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Κωστούλα έβαλε πρώτη φορά τον Γυμναστικό Σύλλογο Βόλου μπροστά στο σκορ (52-51). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έβγαλαν άμεσα αντίδραση και πήραν και πάλι το προβάδισμα, μέχρι το τέλος των 30' (57-61).

Το φινάλε της αναμέτρησης ήταν... "γκραν γκινιόλ". Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός στο 32' προηγήθηκε με εννιά (59-68), ύστερα από δίποντο του Παρασκευά, ο Γυμναστικός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καλογερόπουλου, ένα δίποντο από τον Κωστούλα, μία βολή του Ζαρογιάννη, ύστερα από τεχνική ποινή εις βάρος του Ολυμπιακού κι ένα τρίποντο του Τσίρου έφεραν το ματς στα ίσια στο 35' (71-71), καθώς ο Ολυμπιακός έβρισκε δύσκολα επιθετικές απαντήσεις στο "ξέσπασμα" των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 37', με τον Ολυμπιακό να "ξεφεύγει" με επτά στα 2.25' πριν από το τέλος του αγώνα, με ένα δίποντο του Παπούλια κι ένα τρίποντο του Ίλτσογλου (75-82). Ο Γυμναστικός δεν είχε πει, όμως, την τελευταία του λέξη, με το τρίποντο του Ζαρογιάννη, 105 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, να φέρνει ξανά το ματς "στον πόντο" (81-82). Ακολούθησαν τρεις εύστοχες βολές του Ίλτσογλου και δύο του Ζαρογιάννη για το 83-85, με τον Ολυμπιακό στο τέλος να έχει καθαρό μυαλό και να παίρνει το ματς από τρία εύστοχα ζευγάρια ελεύθερων βολών από τους Καραγεώργο δύο φορές και Παπούλια. Οι γηπεδούχοι δε βρήκαν ξανά απαντήσεις στην επίθεση, με το τελικό 83-91 να δίνει το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο στους ερυθρόλευκους στο μίνι πρωτάθλημα.

Σημαντική βοήθεια είχε από τους οργανωμένους φιλάθλους του ο Ολυμπιακός Βόλου, ενώ πολύ καλή εξέδρα έκαναν για τον Γυμναστικό τα παιδιά της ακαδημίας του.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-46, 57-61, 83-91

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 11 (1), Καλογερόπουλος 14 (4), Σταθούρος, Ζήσης, Μούτσιος, Χρηστομάνος 6 (1), Κυριαζής, Τσίρος 9 (1), Σιδερής 4, Κουρουπάκης, Παλάσκας 5, Ζαρογιάννης 34 (4)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 20 (4), Τζήμας, Παπούλιας 18 (3), Αλεξίου, Ίλτσογλου 14 (3), Μπόγδανος 20 (2), Γαβρινιώτης, Καραθάνος, Θεοδώρου, Αναστασόπουλος, Λουλούδης, Παρασκευάς 19.