Έχασε 26 βολές και υπέστη ήττα-σοκ η Νίκη Β.

Μπορεί οι Ίκαροι Τρικάλων να ήταν εύστοχοι γενικότερα και να έκαναν καλή εμφάνιση, αλλά όταν η Νίκη έχει χάσει 26 (!) βολές, έχοντας 13/39, δε χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση για το τι έφταιξε για την ήττα-σοκ στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με 72-78, που ήταν εκτός προγράμματος πριν το ρεπό της ομάδας.

Οι Τρικαλινοί έφτασαν να προηγούνται με 13 στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-39) μετά το 20-27 του πρώτου, ενώ το ημίχρονο τελείωσε στο μείον πέντε για τη Νίκη, που μείωσε στο 20’ σε 41-46.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 61-68, ενώ στο τέταρτο καθοριστικό ήταν το τρίποντο του Φ. Φούντα στα 5.38’ πριν τη λήξη, με το οποίο έγινε το 63-75. Όμως από εκείνο το σημείο μέχρι το 1.51’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις ένα πόντο (για τέσσερα περίπου λεπτά δηλαδή) και οι γηπεδούχοι πέντε, με συνέπεια να γίνει 68-76.

Οι ελπίδες της Νίκης αναπτερώθηκαν στο 1.35’ πριν τη λήξη με τρίποντο του Καφάση, με το οποίο έγινε το 71-76, ενώ ο ίδιος παίκτης στα 55’’ προσπάθησε πάλι έξω από τα 6.75 να μειώσει περισσότερο, αλλά ήταν άστοχος αυτή τη φορά.

Ακολούθησε άστοχο τρίποντο και από τους Ικάρους και ο Τσώλης μετά το αμυντικό ριμπάουντ πήγε να φύγει στον αιφνιδιασμό και στο κέντρο τον σταμάτησε με το πέμπτο του φάουλ ο Αργύρης. Όμως είχε 1/2 από τη γραμμή στα 31’’, κάνοντας το 72-76. Ωστόσο ο Γ. Φούντας στα 19’’ με τζαμπ σουτ σημείωσε το 72-78 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε, αφού ο Παπακώστας στα 11’’ είχε 0/2 βολές, έχοντας ζητήσει αντιαθλητικό φάουλ. Να σημειωθεί ότι δεν αγωνίστηκαν οι Γεωργίου και Τοκατλίδης για μία ακόμη φορά.

Σε ανακοίνωσή της μετά το τέλος του αγώνα η Δ.Ε. μπάσκετ της Νίκης Β. τονίζει: "Η Δ.Ε. μπάσκετ του Γ.Σ.Β. "Η ΝΙΚΗ" ευχαριστεί τον κόσμο της ομάδας για τη συμπαράσταση και την παρουσία στον αγώνα κόντρα στην ομάδα Ίκαροι Τρικάλων. Συγχαίρει τους παίκτες και το προπονητικό team για την προσπάθεια που έκαναν στο συγκεκριμένο παιχνίδι, η οποία συνεχίζεται. Συγχαίρει την ομάδα των Ίκαρων Τρικάλων που κέρδισε δίκαια και τη διαιτησία που ήταν άψογη".

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 41-46, 61-68, 72-78

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής 5 (1), Παπαζήσης, Ρουσσιώτης, Αναγνωστόπουλος 9 (1), Καφάσης 5 (1), Κουτίνας 16, Τσαβές, Βλήτσιος 2, Τσώλης 16 (2), Λωρίτης, Παπακώστας 17 (2), Πανιόπουλος
ΙΚΑΡΟΙ (Μητσιάδης): Κορδέας, Φούντας Φ. 11, Στάνκοβιτς 5, Αργύρης Ν. 10, Μέξης 2,Χατζής 2, Μπαρμπαρούσης 2, Αργύρης Σ. 16, Φούντας Γ. 29