Σούπερ Αντετοκούνμπο, αλλά ήττα για τους Μπακς...

Παρά 25 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Σικάγο Μπουλς διαμόρφωσαν το 3-0 στη σειρά με τους Μιλγουόκι Μπακς.

O Έλληνας διεθνής σημείωσε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, περισσότερους σε σχέση με… ολόκληρη την καριέρα του στα playoffs του NBA, αλλά ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 25 (10/22 δίπ., 5/8 βολ.) έπειτα από δύο παρατάσεις. Έγινε, μάλιστα, ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του «μαγικού» κόσμου με τουλάχιστον 25 πόντους και δέκα ριμπάουντ σε ματς της postseason σπάζοντας με διαφορά 101 ημερών το ρεκόρ του Μάτζικ Τζόνσον, ενώ έπαιξε σε ολόκληρο το πρώτο 12λεπτο και συμπλήρωσε παρουσία 51:17 στο παρκέ, αλλά περιορίστηκε με αποτελεσματική άμυνα στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, αν και «έγραψε» 12 ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο μπλοκ μαζί με τρία λάθη.