Τέλος το αήττητο της ΑΕΚ, έχασε 78-88 από την Μπεσίκτας

Η ΑΕΚ έφερε με τις εμφανίσεις της τον κόσμο της στο ΟΑΚΑ (7.000), αλλά δεν κατάφερε να του χαρίσει μια μεγάλη νίκη. Απέναντι σε ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση του Champions League, την Μπεσίκτας, η αγνώριστη «Ένωση» έχασε 88-78 και απώλεσε το αήττητο, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στον 5ο όμιλο. Τραγική στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, «επέστρεψε» στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε ακόμη και να προηγηθεί, αλλά με επιπόλαιες επιθέσεις, αλλά και σοβαρότατα προβλήματα σε άμυνα και ριμπάουντ, ηττήθηκε από την παρέα του Στρόμπερι. 14 πόντοι για τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, 24 ο κορυφαίος του αγώνα Κλαρκ (4/6 τριπ.) και 13 ο Τόμπσον. Από πλευράς ΑΕΚ, 16 είχε ο Σάκοτα, 14 ο Ουίλιαμς (4/6 τριπ.) και 13 ο Βασιλειάδης, που έκανε… μόνος του την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν έφτανε. Χαμηλά έμεινε ο Ντίξον, που πέτυχε 9 πόντους.

Η ελληνική ομάδα πλήρωσε την αδυναμία που εμφάνισε στο αμυντικό ριμπάουντ, παράγοντας που αποδείχθηκε κομβικός. Συνολικά έχασε 12 αμυντικά, αριθμός μεγάλος που έδωσε πολλές περισσότερες κατοχές στους φιλοξενούμενους επιτρέποντάς τους να έχουν τον έλεγχο και το προβάδισμα.

Ακόμη κι όταν η ΑΕΚ, μετά το εις βάρος της 47-34, προσπέρασε 58-57 (27'27''), δεν είχε τον τρόπο να διαχειριστεί την... ορμή της. Αμυντικά έχασε γρήγορα την ισορροπία της, στο 30' βρέθηκε στο -3 (64-61) και όταν έπεσε ξανά στο -11 (77-67, 36') παρέδωσε τα όπλα.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 61-64, 78-88