Η άμυνα και η έδρα «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό στον πρώτο γύρο

• Πρώτος σε λεπτά συμμετοχής ο Γιαλούσης, πρώτος σκόρερ ο Διαμαντόπουλος

Το πρώτο μισό του πρωταθλήματος της Football League έχει τελειώσει με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 20 βαθμούς, δώδεκα λιγότερους από τον πρωτοπόρο Ηρακλή Θεσσαλονίκης και επτά από τη δεύτερη στη βαθμολογία Λαμία. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Μεγάλο του ατού η επίθεση του, η καλύτερη του Βορείου Ομίλου με 18 γκολ ενεργητικό και η «αχίλλειος πτέρνα» του, η άμυνα του, με 15 γκολ παθητικό, τη δεύτερη χειρότερη του ομίλου. Αυτό που «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό στον πρώτο γύρο είναι οι δυο ήττες στην έδρα του από δύο υποδεέστερες ομάδες, τη Ζάκυνθο και τον Τύρναβο. Οι έξι αυτοί βαθμοί, είναι που τον έχουν αφήσει σχετικά πίσω στην κατάταξη του ομίλου του.

Σε δώδεκα παιχνίδια στον πρώτο γύρο, οι ερυθρόλευκοι πρόλαβαν να αλλάξουν τρεις προπονητές. Ξεκίνησαν με τον Νίκο Παντέλη στον πάγκο, συνέχισαν με τον Γιώργο Κούτση και κατέληξαν με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο.

Πρώτος σε λεπτά συμμετοχής ο Γιαλούσης

Κανείς παίκτης του Ολυμπιακού δεν έχει καταφέρει να αγωνιστεί μέχρι σήμερα και στα δώδεκα ματς του πρώτου γύρου. Πρώτος σε λεπτά συμμετοχής είναι ο Λευτέρης Γιαλούσης, που θέλει δέκα για να φτάσει τα χίλια. Με 990 λεπτά σε έντεκα ματς, ο έμπειρος αμυντικός είναι πρώτος στη σχετική λίστα ανάμεσα στους παίκτες του Ολυμπιακού, ενώ τον ακολουθεί ο Κλάρενς Μπιτάνγκ με 931 και στην τρίτη θέση είναι ο νεαρός, Αλέξανδρος Ζέρης με 926.

Πρώτος σκόρερ ο Διαμαντόπουλος

Δεκαοκτώ γκολ έχει πετύχει η Βολιώτικη ομάδα και οκτώ από αυτά προήλθαν από τον Δημήτρη Διαμαντόπουλο. Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά κατάφερε να αρπάξει την ευκαιρία και να μπει στην ενδεκάδα. Ο Διαμαντόπουλος δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα. Με τα οκτώ γκολ δεν είναι μόνο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, αλλά και πρώτος σκόρερ της κατηγορίας. Από τρία γκολ έχουν πετύχει οι Νικολιάς και Κούτσι (που αποτελεί παρελθόν).