Αγχώθηκε, αλλά «χτύπησε» στο τέλος ο Ολυμπιακός Β., 2-0 το Βελούχι

Φάση από το ματς του Πανθεσσαλικού με πρωταγωνιστή τον Σεχολάρι Φάση από το ματς του Πανθεσσαλικού με πρωταγωνιστή τον Σεχολάρι

Με μεγάλη δυσκολία επιβλήθηκε του Βελουχίου ο Ολυμπιακός Βόλου με 2-0, με τους εφιάλτες από την ήττα του πρώτου γύρου να ξυπνούν, αφού οι ερυθρόλευκοι απειλήθηκαν με νέα απώλεια βαθμών από την ουραγό ομάδα του 4ου ομίλου, καθώς η μπάλα, παρά την πίεση και τις ευκαιρίες των ερυθρόλευκων, δεν έμπαινε στα δίχτυα. Τελικά, ήρθε στο 83’ να λυτρώσει την ομάδα του ο Κραγιόπουλος, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μέμος στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 9’. Ο Καραγκιολίδης εκτινάχθηκε στη δεξιά του γωνία μετά το σουτ του Κακάβα και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 16’ συνδυάστηκαν ωραία Θέος και Ευθυμιάδης, με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Λούγκο, που έκανε το σουτ πάνω στο πόδι του Κόλλια, ο οποίος παραχώρησε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Ευθυμιάδης και στην εξέλιξη της φάσης έγιναν δύο σουτ των Λούγκου και Τόσκα διαδοχικά, που αποκρούστηκαν από τους αμυνόμενους του Βελουχίου, το δεύτερο μάλιστα πολύ κοντά στην εστία.

Στο 22’ είχαμε διπλή ευκαιρία μετά από φάουλ του Ευθυμιάδη σε κεφαλιές των Σέττου και Κραγιόπουλου, αλλά το γκολ δεν μπήκε, αφού ο Ρεσίτης το απεσόβησε με τις αποκρούσεις του και τις δύο φορές. Στη δεύτερη μάλιστα έστειλε την μπάλα κόρνερ και ο Κραγιόπουλος μετά την εκτέλεσή του έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Έξι λεπτά αργότερα παρότι υπήρχαν καλές προϋποθέσεις το μονοκόμματο σουτ του Ευθυμιάδη εντός περιοχής μετά την πάσα του Θέου προς τα πίσω έφυγε ψηλά άουτ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Σέττος κι ενώ ήταν κοντά την τελική γραμμή έβγαλε για τον Σεχολάρι που νικήθηκε από τον Ρεσίτη σε νέα πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

Μεγάλη ευκαιρία για το Βελούχι στο 40’, όταν ο Μπακαλίδης επιχείρησε να παραβιάσει την εστία του Ολυμπιακού Β.  με πλασέ από πλάγια θέση μετά από λάθος στην άμυνα, αλλά ο Καραγκιολίδης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.  Ακολούθως το 41’ ο Λούγκος δεν κατόρθωσε να κρεμάσει τον Ρεσίτη, ενώ στο 44’ ο Ευθυμιάδης απώλεσε νέα ευκαιρία με το σουτ που έκανε να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι.

Οι φάσεις του δεύτερου μέρους

Στο 47’ ο Θέος βγήκε στο τετ-α-τετ, αλλά ο Ρεσίτης έπεσε στα πόδια και γλίτωσε την ομάδα του, ενώ στο 50’ η κεφαλιά του Σέττου αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον Παχή. Η μπάλα τελικά μπήκε στα δίχτυα στο 52’ από κεφαλιά του Νόνη μετά από φάουλ του Ευθυμιάδη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του βοηθού Στάικου, χωρίς κανείς να καταλάβει αν επρόκειτο για οφσάιντ ή για επιθετικό φουλ.

Η πίεση συνεχιζόταν, αλλά χωρίς ουσία, με πολλά κόρνερ των γηπεδούχων, αλλά και πολλές καθυστερήσεις από πλευράς των φιλοξενούμενων, ενώ δύο σουτ των Ευθυμιάδηη στο 75’ και του Θεού στο 76’ δεν έκαναν για λίγο τα χατίρι στους παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου.

Έπρεπε λοιπόν να φτάσουμε στο 83’, για να λυτρωθεί η ομάδα του Λάκη Μπακάλη. Από κόρνερ του Ευθυμιάδη, ο Κραγιόπουλος με δυνατό κοντινό σουτ παραβίασε την εστία του Βελουχίου και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (1-0). Το 2-0 έγινε μπήκε στις καθυστερήσεις με τον Μέμο να περνά την μπάλα πάνω από τον Ρεσίτη, που βρήκε πολύ χώρο μπροστά του στην κόντρα και κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Κίτρινες: Θέος, Μέμος-Κόλλιας, Αθανασόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καραγκιολίδης, Γελαδάρης, Δήμος Κόκας, Νόνης, Κραγιόπουλος, Τόσκας (66’ Καραμπάς), Λούγκος, Θέος (87’ Κόλα), Σεχολάρι, Ευθυμιάδης, Σέττος (66’ Μέμος)

ΒΕΛΟΥΧΙ: Ρεσίτης, Κόλλιας, Μπόγδανος (64’ λ. τρ. Αθανασόπουλος), Σιάτρας, Ζαραβέλης, Κατσαδούρος, Σερπάνος (75’ Χρυσικός), Χαλλής, Μπακαλίδης, Κακάβας, Παχής

Last modified onSunday, 07 January 2018 18:18