Πρωταθλήτρια η ΑΕΛ

Ανατροπή δεδομένων στην κορυφή της Football League στο φινάλε και ο τίτλος στην ΑΕΛ. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη νίκησε εκτός έδρας τον Αχαρναϊκό με 2-1, έφθασε τους 78 βαθμούς και έριξε από την πρώτη θέση την Κέρκυρα που ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα του Αγροτικού Αστέρα. Τρίτα τα Τρίκαλα, τέταρτος βγήκε ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος νίκησε εκτός έδρας 5-0 τον Πανσερραϊκό.

Ο Αχαρναϊκός άνοιξε το σκορ στο 54’ με τον Παπατόλιο που έκανε σουτ στην κίνηση και η ομάδα της Λάρισας έφερε τούμπα την κατάσταση μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Ο Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε στο 56ο λεπτό με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, ο οποίος στο 64’ νίκησε τον Παγούδη με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή. Η Κέρκυρα έχασε ουσιαστικά με κάτω τα χέρια το παιχνίδι με τον Αγροτικό Αστέρα, που βρέθηκε μπροστά με 3-0 από το 34’ με τέρματα των Μπιτάνγκ (16’) και Βελλίνη (33’, 34’).