Με ψηλά το κεφάλι αποκλεισμός για ΠΑΟΚ

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Σάλκε στο Γκεζελκίρχεν στον αγώνα ρεβάνς του 0-3 της Τούμπας και αποχαιρέτησε το Europa League στη φάση των «32» της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Ίβιτς προσπάθησαν όσο μπορούσαν, ήταν σαφώς καλύτεροι από τους υπερόπτες Γερμανούς, αλλά το σκορ του πρώτου αγώνα αποδείχθηκε καταδικαστικό για τον «δικέφαλο του βορρά». Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 23΄ με τον Σεπφ, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια με αυτογκόλ του Νάσταζιτς.

Όσοι είδαν τον πρώτο αγώνα στην Τούμπα σίγουρα θα ξεγελάστηκαν με τη Σάλκε. Η γερμανική ομάδα καμία σχέση δεν είχε με αυτή που νίκησε άνετα 3-0 τον ΠΑΟΚ, ήταν κακή, νωθρή, έκανε πολύ εύκολα το λάθος τόσο στην άμυνα όσο και στη μεσαία γραμμή, έπαιξε πολύ συντηρητικά και ουσιαστικά αποφάσισε να παίξει ποδόσφαιρο στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όταν δημιούργησε και δύο σημαντικές ευκαιρίες. Απέναντι ήταν ο ΠΑΟΚ που διεκδίκησε όσο μπορούσε τις πιθανότητες που του αναλογούσαν, κέρδισε πολλές μάχες στη μεσαία γραμμή, όμως επιθετικά ήταν ακίνδυνος.

ΣΑΛΚΕ: Φάρμαν, Χέβεντες, Γκέϊς, Κολάσινατς, Μέϊερ, Μπενταλέμπ (84′ Κέρερ), Τσούπο- Μότινγκ (56′ Γκορέτσκα), Σεπφ, Χούντελααρ, Νάλντο (72′ Μπαντστούμπερ), Νάσταζιτς

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Πούγγουρας, Μαλεζάς, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Ουάρντα (68′ Μπίσεσβαρ), Μυστακίδης (63′ Ενρίκε), Κουλούρης, Κάμπος (77′ Πέλκας)