Άργησε, αλλά ήρθε το πρώτο διπλό του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση και επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο Arena χάρη σε γκολ του Λουντ και πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Εξαιρετική η παρουσία των παικτών του Ουζουνίδη στο τακτικό κομμάτι, ήξεραν τι να κάνουν μέσα στο γήπεδο και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν. Ενδεικτικό είναι πως η μοναδική καλή ευκαιρία της ΑΕΛ στο παιχνίδι ήρθε στο 89ο λεπτό!

«Βλέπει» πεντάδα μετά τη νίκη του ο Παναθηναϊκός που ανέβηκε στους 27 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από τον Πανιώνιο. Παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας η ΑΕΛ και στους 22 βαθμούς, ωστόσο έχει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας εξι βαθμών από τη ζώνη ασφαλείας.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη είχαν την κατοχή και δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να βγουν από το… καβούκι τους, ενώ όσο περνούσε η ώρα άρχιζαν να αυξάνουν την πίεσή τους, ψάχνοντας το γκολ με ορθολογικό τρόπο. Και το βρήκαν στο 19ο λεπτό στην πρώτη τους τελική. Μετά από βαθιά μπαλιά του Τζανδάρη, ο Δώνης έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και έβγαλε τον Λουντ απέναντι από τον Μπόζοβιτς, με τον Φινλανδό να τελειώνει υπέροχα τη φάση για το 1-0.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας (67’ Περόνε), Γκόικοβιτς (62’ Γκόλιας), Ζίζιτς, Γουάλας, Λαγός (46’ Αγκάνοβιτς), Φατιόν, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Κριζμάν, Ναζλίδης

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Bλαχοδήμος, Γιόχανσον, Αυλωνίτης, Οικονόμου, Ινσούα, Κάτσε (87’ Κολοβέτσιος), Τζανδάρης (90’+5’ Μουνιέ), Κουλιμπαλί, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (75’ Στάικος), Δώνης