Νίκη για την Ελλάδα 87-85

Στον πρώτο της φιλικό αγώνα, η εθνική Ανδρών είχε πολλά δικαιολογημένα σκαμπανεβάσματα, αλλά έδειξε όπως πάντα πάθος κι επικράτησε με 87-85 της Κροατίας. Ο Βασίλης Σπανούλης προτιμήθηκε να μην αγωνιστεί καθώς ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στη μέση του.

Ο αγώνας: Ο Αντρέα Τρινκέρι έβαλε στην αρχική του πεντάδα τους Ζήση, Μπράμο, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Βουγιούκα με τους διεθνείς να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ και να προηγούνται με 8-4. Η Ελλάδα κρατούσε το προβάδισμα (10-7, 14-11) μέχρι που ο Ούκιτς ισοφάρισε σε 14-14 στο 7ο λεπτό του αγώνα και ο Τόμιτς έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (14-16). Ο Κατσίβελης έγραψε το 17-16 του α' δεκαλέπτου, κατά το οποίο ο Αντρέα Τρινκέρι έκανε πολλές αλλαγές και έπαιξε με τους Κατσίβελη, Σλούκα, Καϊμακόγλου, Φώτση και Μαυροκεφαλίδη λίγο πριν το τέλος του. Στο β' δεκάλεπτο ο Μπογκντάνοβιτς με δύο διαδοχικά καλάθια έβαλε και πάλι την Κροατία (21-22) μπροστά στο σκορ, όχι όμως για πολύ. Ο Αντώνης Φώτσης πήρε το όπλο του και δείχνοντας ιδιαίτερα ορεξάτος οδήγησε την εθνική εκ του ασφαλούς στο χτίσιμο μίας διαφοράς. Οι διεθνείς προηγήθηκαν με 32-24, ωστόσο από τη στιγμή που ο αρχηγός πέρασε στον πάγκο υπήρξαν κάποια προβλήματα στην επίθεση και η Κροατία βρήκε την ευκαιρία να ροκανίσει τη διαφορά και να προσπεράσει και πάλι στο σκορ (37-39), στο δίλεπτο για το ημίχρονο. Οι Παπανικολάου και Πρίντεζης έδωσαν τέλος στην επιθετική αφλογιστία της Ελλάδας, ενώ ο τελευταίος έγραψε το 43-42 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, η Ελλάδα έπαιξε καλύτερα στην επίθεση κι έτσι κατάφερε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ. Οι Κροάτες με τους Μπογκντάνοβιτς (43-44) και Ντρέιπερ (45-46) πέρασαν παροδικά μπροστά, όμως η συνέχεια ανήκε στους διεθνείς.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-42, 70-60

πηγή: sport24.gr