"Χάλκινος" ο Χρήστου στο Λονδίνο

Σπουδαίες επιτυχίες έκρυβε το απογευματινό πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης που διεξάγεται στο Λονδίνο, με κορυφαία την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου -το πρώτο στη συγκεκριμένη διοργάνωση για την Ελλάδα- από τον Απόστολο Χρήστου στα 100μ ύπτιο με χρόνο 54.19. Παράλληλα πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε ο Ανδρέας Βαζαίος στα 200μ μικτής ατομικής με χρόνο 1:58.47, που του έδωσε την πρόκριση με τον καλύτερο χρόνο στις δύο σειρές των ημιτελικών. Πολύ καλό πλασάρισμα και για τον Παναγιώτη Σαμιλίδη που με χρόνο 1:00.66 τερμάτισε στην 5η θέση του τελικού των 100μ πρόσθιο. Αντίθετα δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 100μ ελεύθερο η Νόρα Δράκου, αφού με χρόνο 55.17 ήταν 12η στον ημιτελικό.

Χάλκινος ο Χρήστου
Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου. Ο αθλητής του Ολυμπιακού πέτυχε χρόνο 54.19 στα 100μ ύπτιο κι έμεινε πίσω μόνο από το Γάλλο Καμιλ Λακούρτ που τερμάτισε σε 53.79 και το Ρώσο Γκριγκόρι Ταράσεβιτς (53.89), ενώ τερμάτισε στον ίδιο ακριβώς χρόνο με τον Ιταλό Σιμόνε Σαμπιόνι, με τον οποίο θα μοιραστεί το χάλκινο μετάλλιο. Ο Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής νέων στο συγκεκριμένο αγώνισμα το 2014 δεν κατάφερε να σημειώσει του χρόνους που πέτυχε στους χθεσινούς προκριματικούς (53.77 και 53.36), ώστε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο, αλλά και μόνο το γεγονός ότι ανέβηκε για πρώτη φορά σε βάθρο νικητών σε μια μεγάλη διοργάνωση, στην κατηγορία των ανδρών, αποτελεί τεράστια επιτυχία.

Με πανελλήνιο ρεκόρ στον τελικό ο Βαζαίος
Ο Ανδρέας Βαζαίος σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ στα 200μ μικτή ατομική, καθώς με χρόνο 1:58.47 κατέρριψε το προηγούμενο δικό του ρεκόρ (1:58.92 από τις 5/8/2015 στο Καζάν) και πέρασε με τον καλύτερο χρόνο στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης τερμάτισε 5ος στον τελικό των 100μ πρόσθιο με χρόνο 1:00.66. Ο Έλληνας αθλητής έκανε μια αρκετά καλή επίδοση - λίγο κάτω από το 1:00.25 που έχει - η οποία δεν ήταν ικανή να του χαρίσει ένα μετάλλιο. Πρώτος στο αγώνισμα ήταν ο Βρετανός Άνταμ Πίτι (58.36), ο οποίος επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, με δεύτερο το συμπατριώτη του Ρος Μέρντοχ (59.73) και τρίτο το Λιθουανός Γκιέντρους Τιτένις (1:00.10)

Η Πατρινή πρωταθλήτρια Νόρα Δράκου, που στον πρωινό προκριματικό σημείωσε ατομικό ρεκόρ στα 100μ ελεύθερο (54.81), δεν κατάφερε να πετύχει ανάλογη επίδοση στον ημιτελικό. Το 55.17 που πέτυχε δεν ήταν ικανό να της δώσει μια θέση στον τελικό, αφήνοντάς την τελικά στη 12η θέση.