Πολύτιμο διπλό της Ανάληψης στον Αλμυρό με σκορ 71-69

Με ένα πολύτιμο διπλό έφυγε από τον Αλμυρό η Ανάληψη, κερδίζοντας στην έδρα του τον τοπικό Γυμναστικό με σκορ 71-69, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα, δημιουργώντας μία διαφορά 6-7 πόντων, την οποία διατηρούσε καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Το αποτέλεσμα των πρώτων 20' (34-40) έδινε στην Ανάληψη ένα μικρό προβάδισμα, ενόψει δευτέρου ημιχρόνου, για το ροζ φύλλο.

Οι γηπεδούχοι του κ. Στεργιόπουλου, όμως, αντέδρασαν. Με τη βοήθεια και του κόσμου τους, που γέμισε το Κλειστό Γυμναστήριο Αλμυρού, έκαναν την αντεπίθεσή τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, με την Ανάληψη να απαντά άμεσα, με συνέπεια η λήξη της τρίτης περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (56-56).

Την τελευταία περίοδο, οι Αλμυριώτες με άμυνα ζώνης "βραχυκύκλωσαν" επιθετικά τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα οκτώ πόντων στο 35', με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κοντοστάθη. Τελικώς, όμως, η Ανάληψη βρήκε λύσεις επιθετικά, έβαλε τρία τρίποντα (δύο ο Γαλανάκης, ένα ο Ίλτσογλου) και στο 39', με δίποντο του Μωϋσίδη, το σκορ ήρθε ξανά στα ίσια (69-69). Ο Αλμυρός δεν είχε ηρεμία επιθετικά στο τελευταία λεπτό του παιχνιδιού και η Ανάληψη με 2/4 ελεύθερες βολές (από 1/2 οι Μωϋσίδης και Γαλανάκης) πήρε το ροζ φύλλο που την κρατά σε απόσταση ασφαλείας από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-40, 56-56, 69-71

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 11 (3), Καραγιώργος 27 (2), Συνάζος 2, Θέος 9, Ράπτης 6, Βαλαμούτης 14, Μαμούρας

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ίλτσογλου 8 (2), Γαλανάκης 16 (3), Παπαϊωάννου 8 (1), Συλεόπουλος 1, Ευαγγελινός 11 (2), Τύμπας 17 (1), Μωϋσίδης 10, Κολτσιδόπουλος, Κλείτσας, Κουτσονοβάκης Γ., Κουτσονοβάκης Κ.