Έχασε μεγάλη ευκαιρία για την πρώτη νίκη ο Γ.Σ. Βόλου

Έχασε το ματς στις Σοφάδες με 79-74 και μαζί την ευκαιρία για την πρώτη νίκη στα πλέι οφ ο Γ.Σ. Βόλου, πληρώνοντας την κούραση στο δεύτερο μισό του αγώνα λόγω ελλείψεως εναλλακτικών επιλογών.

Γι’ αυτό ευθυνόταν η απουσία τριών σημαντικών παικτών για την αμυντική κυρίως ισορροπία της ομάδας, των Κωστούλα, Χρηστομάνου και Σουλιώτη, κάτι που αποτυπώθηκε στους 42 πόντους που δέχθηκαν οι Βολιώτες στην επανάληψη. Επίσης, κάποιοι από τους παίκτες που αγωνίστηκαν δεν είχαν τον απαιτούμενο ρυθμό, λόγω μη παρουσίας τους στις προπονήσεις τις μέρες του Πάσχα.

Ο Γ.Σ. Βόλου πήγε πολύ καλά στο πρώτο μέρος, προηγούμενος με οκτώ στην πρώτη περίοδο (13-21) και διατηρώντας σχεδόν την ίδια διαφορά στο ημίχρονο (37-44), ενώ στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε μέχρι και στο +13 (46-59). Ωστόσο, η έλλειψη δυνάμεων και ενέργειας στην άμυνα και τα λάθη που έγιναν μετά την πίεση των γηπεδούχων, καθώς και κάποια τραβηγμένα, αλλά εύστοχα μακρινά σουτ των Σοφάδων έφεραν την ήττα.

Κατ’ αρχάς με σερί 10-0 των Σοφάδων έγινε το 56-59 στο 30’, ενώ παρά τη διαρκή πίεση των γηπεδούχων, ο Γ.Σ. Βόλου έχασε το προβάδισμα μόλις ένα λεπτό πριν το τέλος με τρίποντο  του Μανόπουλου (76-73) και τελικά δεν μπόρεσε ν’ ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στον χρόνο που απέμενε, με συνέπεια το τελικό σκορ να είναι το 79-74.

Μεγάλο κέρδος για τους Βολιώτες ο 18χρονος Τσίρος, που είχε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα έξι επιθετικά, ενώ, όταν αναγκάστηκε λόγω φάουλ να προφυλαχθεί φάνηκε η απουσία του.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-44, 56-59, 79-74
Γ.Σ. ΣΟΦΑΔΩΝ (Κομποδιέτας) : Παππάς, Τούλιας, Ζιάκας, Παπαδημητρίου 6, Δαουλάρης, Ασημακόπουλος 10 (2), Ζωιτσάκος 22 (2), Μανόπουλος 8 (2), Τσιαμούρας 14 (1), Δίκαρος 10, Κόγιας 9.

Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Ντάκης, Καλογερόπουλος 3, Τσαπραΐλης 6, Ζήσης 13 (1), Τάσος, Παυλόπουλος 15 (2), Τσίρος 15 (1), Σιδερής, Κουρουπάκης, Ζαρογιάννης 22