Το πανόραμα του Κυπέλλου με την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής
- Published in Κύπελλο Ελλάδας
Με πέντε ματς την Πέμπτη ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική στη φάση των ομίλων για το Κύπελλο Ελλάδας. Πανιώνιος και ΠΑΣ Γιάννινα ήρθαν ισόπαλοι με 1-1, ο Άρης με τον Πλατέλλα να σκοράρει πήρε το διπλό στο Αίγιο από τον Παναιγιάλειο, ενώ οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν και στις αναμετρήσεις της Καλλιθέας με τον Απόλλωνα Λάρισας (1-2 με ανατροπή) και Σπάρτη-Τρίκαλα (1-3). Μοναδικός άσος στους αγώνες της Πέμπτης αυτός του Κισσαμικού/ΑΟ Χανίων επί του Αχαρναϊκού με 1-0. Σ’ αυτό το ματς οι Χανιώτες στην κερκίδα την … έπεσαν στον μεγαλομέτοχο της ομάδας του Μενιδίου και πρώην δικό τους, Γιώργο Μέλα, ο οποίος φυγαδεύτηκε.
Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στους οκτώ ομίλους του Κυπέλλου μετά την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής:
1ος όμιλος
Ηρακλής - ΟΦΗ 0-3 (α.α.)
Πλατανιάς - Απόλλων Σμύρνης 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΟΦΗ 3 (3-0)
2. Πλατανιάς 3 (1-0)
3. Απόλλων Σμύρνης 0 (0-1)
4. Ηρακλής 0 (0-3)
ΕΠΟΜΕΝΗ (2η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΟΦΗ – Πλατανιάς
Απόλλων Σμύρνης – Ηρακλής
2ος όμιλος
Αιγινιακός - Απόλλων Καλαμαριάς 0-1
ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 2-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΠΑΟΚ 3 (2-1)
2. Απόλλων Καλαμαριάς 3 (1-0)
3. Λεβαδειακός 0 (1-2)
4. Αιγινιακός 0 (0-1)
ΕΠΟΜΕΝΗ (2η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Απόλλων Καλαμαριάς – ΠΑΟΚ
Λεβαδειακός – Αιγινιακός
3ος όμιλος
ΑΕΚ - Λαμία 2-0
Καλλιθέα - Απόλλων Λάρισας 1-2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΕΚ 3 (2-1)
2. Απόλλων Λάρισας 3 (2-1)
3. Καλλιθέα 0 (1-2)
4. Λαμία 0 (0-2)
ΕΠΟΜΕΝΗ (2η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Απόλλων Λάρισας – ΑΕΚ
Λαμία – Καλλιθέα
4ος όμιλος
Ατρόμητος - Κέρκυρα 1-0
Σπάρτη - Τρίκαλα 1-3
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Τρίκαλα 3 (3-1)
2. Ατρόμητος 3 (1-0)
3. Κέρκυρα (0-1)
4. Σπάρτη (1-3)
ΕΠΟΜΕΝΗ (2η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Τρίκαλα – Ατρόμητος
Κέρκυρα – Σπάρτη
5ος όμιλος
Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 2-1
Κισσαμικός - Αχαρναϊκός 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ολυμπιακός 3 (2-1)
2. Κισσαμικός 3 (1-0)
3. Αστέρας Τρίπολης 0 (1-2)
4. Αχαρναϊκός 0 (0-1)
ΕΠΟΜΕΝΗ (2η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Αχαρναϊκός – Ολυμπιακός
Αστέρας Τρίπολης – Κισσαμικός
6ος όμιλος
Πανσερραϊκός - Εργοτέλης 2-0
Ξάνθη - Παναιτωλικός 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ξάνθη 3 (2-0)
2. Πανσερραϊκός 3 (2-0)
3. Εργοτέλης 0 (0-2)
4. Παναιτωλικός 0 (0-2)
ΕΠΟΜΕΝΗ (2η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Εργοτέλης – Ξάνθη
Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός
7ος όμιλος
Πανιώνιος - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1
Παναιγιάλειος - Άρης 0-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Άρης 3 (1-0)
2. Πανιώνιος 1 (1-1)
3. ΠΑΣ Γιάννινα 1 (1-1)
4. Παναιγιάλειος 0 (0-1)
ΕΠΟΜΕΝΗ (2η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Άρης – Πανιώνιος
ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιγιάλειος
8ος όμιλος
Παναχαϊκή - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0
Παναθηναϊκός - ΑΕΛ 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Παναθηναϊκός 3 (2-0)
2. Παναχαϊκή 3 (1-0)
3. Αναγέννηση Καρδίτσας 0 (0-1)
4. ΑΕΛ 0 (0-2)
ΕΠΟΜΕΝΗ (2η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναϊκός
Λάρισα – Παναχαϊκή